För en mer human, autentisk och ansvarstagande turism

HomeExchange community har nu över 100 000 aktiva och hängivna medlemmar i 133 länder. Över 100 000 av er har valt hembytesmetoden för att åka på semester på ett annorlunda, mer humant och autentiskt sätt. Communityn växer och det gör även det här resesättet: i genomsnitt bekräftas ett hembyte hos HomeExchange varannan minut.

Logga in hos HomeExchange

Genom att ha det årliga medlemskapet är du en medlem av HomeExchange-communityn - en gemenskap som förenas genom starka värderingar som givmildhet, omtanke och respekt, vilket utgör grunden för varje hembyte. Och det är tack vare er medlemmar som vi kan vara stolta över den tillväxt vi uppnått.

Vi strävar efter att dela de här värderingarna med alla våra nya medlemmar så att vi kan fortsätta att växa och erbjuda er fler möjligheter samtidigt som vi upprätthåller tilliten som finns inom communityn. Med detta i åtanke jobbar vi mot vår vision för framtiden hos HomeExchange.

Upptäck våra olika mål och vad vi åstadkommer för att sätta våra medlemmar i centrum för det vi gör.


Fortsätta förbättra kvaliteten på vår HomeExchange-sajt för att göra det enklare för alla att hitta hembyten.

Endast kvalificerade hem på hemsidan

Förra året inaktiverade vi okvalificerade hem för att göra det enklare för dig att hitta hembyten. Det innebär att de 403 522 hemmen som är mindre än 80% slutförda har inaktiverats, vilket gör att de inte visas i sökresultaten. På så sätt kommer bara kvalificerade hem visas i dina sökresultat och förhoppningsvis gör det din sökupplevelse enklare!

Endast aktiva konton på hemsidan - kommer snart

Vi har även bestämt oss för att snart ta bort konton för personer som har varit inaktiva i över 2 år. Återigen är det något vi vill göra för att förbättra din upplevelse när du letar efter ett hembyte så att du inte ska bygga upp höga förväntningar och sedan aldrig få något svar. Detta kommer även göra communityn mer dynamisk genom att endast behålla hängivna aktiva personer, oavsett om man redan är medlem eller är på väg att bli!

Sök efter ditt nästa hembyte

Fortsätta att visa uppskattning till våra lojala medlemmar som har följt oss genom åren.

Som du kanske vet tackar vi hos HomeExchange våra medlemmar för deras lojalitet med en rabatt och en del GuestPoints när man förnyar sitt medlemskap. Men vi vill ta det ett steg längre, därför är vi exalterade över att få dela vår nya funktion med er!

Nytt lojalitetsmärke

our-vision-for-the-future-at-HomeExchange

Som medlem hos HomeExchange får du nu ett märke från och med ditt första medlemskapsår. Och för varje år som du förnyar ditt medlemskap innan utgångsdatumet och blir en mer erfaren HomeExchanger, så utvecklas ditt märke med dig och reflekterar antalet sammanhängande år som medlem. Det här märket kommer synas i sökresultaten och på din hemlistning och profil för att du stolt ska kunna visa att du är en medlem i HomeExchange-communityn. Se till att du har aktiverat automatisk förnyelse här för att inte riskera att du förlorar märket!

Läs mer om märket här.

Upptäck ditt märke

Välkommen och tack till nya medlemmar som ansluter sig till oss för att ändra framtidens resande.

Som en icke-medlem hos HomeExchange finns det flera begränsningar för vad du kan göra på hemsidan. Vi vill tacka nya medlemmar som ansluter sig till oss genom att prenumerera på det årliga medlemskapet med att låsa upp de här begränsningarna och ge fler hembytesmöjligheter.

Lås upp obegränsade förfrågningar - kommer snart

our-vision-for-the-future-at-HomeExchange

Som en HomeExchange-medlem kan du skicka ett obegränsat antal förfrågningar när som helst, till skillnad mot de 5 förfrågningarna per dag när du inte är medlem. Med den här friheten ökar du naturligtvis dina chanser till att hitta ett hembyte!

Lås upp kommentarsrecensioner

Och som medlem får du även se kommentarerna från andra medlemmars profiler som annars inte är synliga för dig. Recensioner är ett väldigt värdefullt sätt att öka tilliten inom communityn och hjälpa nybörjare att bättre förstå värderingarna och bästa praxis för hembyten.

Bli medlem

Självklart är det här ett urval av många andra nya funktioner som vi just nu jobbar med, som att applicera nya funktioner, automatiserad verifiering av alla nya medlemmar, granskning av hem och mer! HomeExchange-teamet är väldigt motiverat till den här visionen som vi tagit fram tillsammans och ser fram emot att fortsätta jobba mot den och dela mer information med dig snart.

Logga in hos HomeExchange