Vill du veta mer om det miljömässigt mest hållbara sättet att resa, det mest ekonomiska sättet att resa och det enda sättet att resa på om du önskar en riktigt genuin upplevelse av kulturen och området du drömmer om att semestra i? Läs vidare och lär dig mer om hembyte och HomeExchange.

Hembytets historia

Det organiserade hembytets historia påbörjas under tidigt 50-tal, med lärare som under sommarledigheten önskar byta hem med varandra för att resa billigare under semestern. Lärarlöner var då som nu knapra och att byta bostad med lärare på annan ort gjorde semestrar hemifrån på flera månader möjliga även för den som inte var höginkomsttagare.

1992 föddes vad som nu är HomeExchange och 1995, kort efter internets födelse, blev HomeExchange först att flytta till nätet.

Vid millennieskiftet växte nätverken för hembyte kraftigt och fick även hjälp av den romantiska komedin The Holiday, år 2006, som visade på ett nytt sätt att resa. Kate Winslet och Cameron Diaz byter hem under en julledighet och trots den stora skillnaden mellan hemmen (det ena en lyxig villa i Los Angeles - det andra en mysig stuga i England) leder hembytet till att båda upplever ett avbrott i vardagen och upptäcker nya rutiner och förstås, som sig bör i en romantisk komedi, även nya potentiella romantiska intressen.

Filmen visade, trots sina komiska inslag, på vad ett hembyte faktiskt kan innebära. Generositet som skapar oväntad och varaktig vänskap, och ett för många helt nytt sätt att resa och uppleva andra kulturer.

Genom hembyte bor du i riktiga hem, långt från hotellkomplexens ofta avskärmade låtsasvärld, och mitt i ett riktigt grannskap med din värds riktiga grannar och vänner. Istället för semesterhus att hyra som blivit extremt populärt på senare år, så pass att de skapat problem med investerare som köper upp hela byggnader i centrala delar av städer som Lissabon, Barcelona och Amsterdam och hyr ut till turister, vilket pressar upp priser och tvingar ut lokalinvånarna till städernas förorter, finns det bland hembytare inget annat än upplevelser av vidare resor att tjäna på att låna ut sina egna hem. Det är helt lagligt att byta hem även för hyresgäster och hemmen du bor i är inte de typiska kala semesterhem som påminner mer om ett hotellrum utan service än ett riktigt hem med ett riktigt hems alla bekvämligheter.

brown hat in wall hook
Photo by chrissie kremer / Unsplash

Ett unikt välkomnande

Den kanske främsta anledningen till att välja ett hembyte på semestern är känslan av att bli välkomnad och inbjuden i ett riktigt hem. Tänk dig att låna din väns hem på semestern, alla de råd du kan få av en värd som bryr sig och som känner sitt grannskap bättre än någon annan. HomeExchange åstadkommer samma välkomnande, men mellan främlingar. Nätverket HomeExchange är byggt på förtroende och strävar efter att varje hembyte ska bli en helt unik upplevelse som kombinerar friheten av att ha ett hem för sig själv, men med en värds omtänksamhet.

Förutom de upplevelser du kan bjudas på genom din värds insikt och tips gällande sevärdheter och upplevelser i närområdet, är det även det mest ekonomiska sättet att resa.

Det mest ekonomiska sättet att resa

Ett hembyte gör att din resa blir billigare att genomföra både jämfört med att bo på hotell och genom att hyra hus under semestern. Att byta hem med en annan medlem i nätverket, hur stor skillnad det än är mellan hemmen, innebär ingen överföring mellan medlemmarna alls. Ett hembyte genomför man endast för att båda parter önskar en annorlunda upplevelse av sin resa - samt en titt in i ett annat sätt att leva och kanske inspiration att förändra sitt eget liv och vanor.

När du hyr ett hem under semestern eller weekendresan tillkommer även förmedlarnas ofta ganska höga avgifter, varje gång du reser. Avgiften till förmedlaren är vanligtvis en procentsats som ökar ju längre och lyxigare du önskar bo i ett hyrt semesterhem. Väljer du ett hembyte istället tar HomeExchange endast en medlemsavgift per år på 1300 kronor, oavsett hur mycket du reser och det tillkommer aldrig några extra avgifter. Den årliga medlemsavgiften minskar även ju längre man är medlem och hamnar efter sex år som medlem på 1000 kronor per år, oavsett antalet resor du önskar genomföra.

I praktiken innebär det att om du byter hem och bor på en egen herrgård med pool under fem veckor i södra Frankrike under sommaren, spenderar tre veckor i ett strandhus i Australien över jul, en vecka i en alpstuga eller på spanska solkusten över sportlovet och fem dagar i en lägenhet i New York i höst kostar dessa 68 nätter dig under 15 kronor natten. Är du en digital nomad eller en pensionär som önskar byta hem med en annan långtidsbytare och bo utomlands i 365 dagar i år? Kostnaden för ditt semesterboende blir då tre kronor per dag.

Är du tveksam till om du kommer genomföra någon resa med hembyte alls i år? Betala då medlemsavgiften för Optimum i år och om du inte får tid med något byte får du ett helt extra år som medlem helt gratis.

Vill du bara kika utan förbehåll? Bli medlem i HomeExchange helt gratis, fyll i din profil, lägg upp ditt hem och sök bland alla våra medlemmars hem i 187 länder, sänd meddelanden till andra medlemmar och planera dina hembyten utan att det kostar dig ett öre. Det är först vid bekräftelse av bokningen som du betala årlig medlemsavgift.

man sitting on gray dock
Photo by Simon Migaj / Unsplash

Ett enklare sätt att byta hem på semestern

Det finns nu även ytterligare fördelar med att bli medlem i HomeExchange. Då hembyte av uppenbara skäl kan vara svårt att organisera mellan två parter, erbjuder HomeExchange nu våra medlemmar ett system med GuestPoints för att underlätta hembyten mellan tre eller fler parter, så kallade icke-ömsesidiga hembyten. Dessa går till på följande sätt:

Sarah som bor i Stockholm vill åka till Bali med sin familj i december. Sarah skriver till Peter som har ett hem på Bali med tillgänglighet i december. Peter vill inte åka till Stockholm, han vill åka till Singapore. Då kan Sarah ge Peter GuestPoints för att få bo i hans hem och Peter kan använda dessa GuestPoints vid sin resa till Singapore. Kanske Fernanda från Brasilien som vill komma till Stockholm kan komma i december och bo i Sarahs lägenhet som ändå stor tom och ge Sarah GuestPoints för hembytet.

Blir du medlem i HomeExchange idag och fyller i din profil får du över 1000 GuestPoints för att underlätta ditt första hembyte med GuestPoints. Detta räcker till ett lyxigt hem för sex personer i Costa Rica i fem nätter, eller ett enklare hem för två personer i tio dagar.

Varför inte erbjuda sommarhemmet för GuestPoints under året när det står tomt? På HomeExchange finns medlemmar som gärna skulle uppleva den svenska skärgården även under de kallare månaderna. På detta vis samlar du GuestPoints som kan använda vid nästa semester var som helst i världen.

Observera att GuestPoints inte kan användas på annat sätt än vid byte med andra medlemmar inom HomeExchange och används endast för att underlätta hembyten som i exemplet ovan.

Vid så kallade ömsesidiga hembyten väljer två parter i nätverket HomeExchange att byta hem med varandra - då används inga GuestPoints om parterna inte önskar - även om längden på semestrarna kanske är olika eller till och med resedatumen helt olika:

Anta att Peter visst vill komma till Stockholm och bo i Sarahs lägenhet i Stockholm i en vecka medan hon är på landet över midsommar, medan Sarah åker till Peters hus på Bali över jul i två veckor, då handlar det endast om att komma överens om ett hembyte som känns rättvist för båda parter och plattformen HomeExchange har gjort allt för att göra arrangemanget och bokningen av hembytet så smidigt som möjligt.

architectural photography of house in the middle of rock formation
Photo by Anthony DELANOIX / Unsplash

Ett mer hållbart sätt att resa

Tack vare HomeExchange kan du resa mer hållbart och miljövänligt. Medlemmarna i HomeExchange värdesätter den mer hållbara delningsekonomin där man inte bidrar till skapandet av miljöförstörande all inclusive-anläggningar och hotellkomplex. Genom att byta hem på semestern bidrar du aldrig till att ytterligare ett hotell byggs i en miljö som redan lider av turismens påfrestningar. Det finns tillräckligt med fantastiska hem i alla smaker runt världen för att passa den mest kräsne resenär. Vill du surfa i Indonesien? Hitta ett hem framför vågen på HomeExchange. Vill du prova viner i Kalifornien? Hitta en egen vingård på HomeExchange. Ett mer hållbart resande betyder inte att göra avkall på kvalitet!

Värderingarna hos våra medlemmar

Många medlemmar i HomeExchange värdesätter den övning i generositet och välkomnande det innebär att bjuda in medlemmar i nätverket till sina hem. Att lära sina barn välkomna en annan familj med barn som kommer leka med leksakerna och kanske lämna en teckning som tack skapar värderingar som generositet och öppenhet, som är svårt att lära ut på annat sätt än genom övning. Många barn fascineras dessutom av tanken av att byta hem med barn från andra länder, att se deras leksaker och rum, och upptäcka vad man har gemensamt.

Det har skapats många varaktiga vänskaper genom HomeExchange både mellan medlemmar som träffats under sina hembyten och de som endast hållit kontakt skriftligt och genom telefonsamtal. Lär dig mer om vårt nätverk av förtroende här.

silhouette of person's hands forming heart
Photo by Mayur Gala / Unsplash

Vår service och säkerhet

Vår nya service ger dig en säkerhet på semestern om det ovanliga och oväntade händer. Oroa dig inte, HomeExchange Service ersätter skador och förluster i ditt hem till ett värde upp till 1 000 000 brittiska pund (motsvarande över 12 miljoner svenska kronor). Din semester är även den säker med vår garanti som ersätter dig skulle din värd tvingas avboka och vi ger dig akut service dygnet runt på flera språk.


Kom ihåg att hembyte kan bli mycket mer än en semester, det kan bli en upplevelse. Hembyte behöver inte begränsas till sommarens långa ledighet utan passar lika bra vid weekendresan, vid en romantisk resa för två, vid familjesemestern, om du reser med husdjur, om du reser som pensionär, solo eller med vännerna.

HomeExchange finns med dig vid varje steg av resan. Bli medlem i HomeExchange helt gratis och planera nästa resa redan idag.